تبلیغات
مرجع مقالات ایران IranMags
روانشناسی // 04:03 ب.ظ - جمعه 20 دی 1392

كنترل محیط مطالعه


مطالعه

 

 یك مكان معین را برای مطالعه كرن تخصیص دهید. آیا شما مكانی را در اختیار دارید، كه در آن با خودتان خلوت كنید؟

 اگر تصمیم به مطالعه كردن دارید، باید بهترین مكان ممكن را برای این كار پیدا كنید. البته این مكان حتما باید آرام و بی سرو صدا باشد و درآن شخص در اثر صداهایی مانند رادیو، تلویزیون و سرو صدای اشخاص دچار گیجی نشود. اما این مسئله كاملا هم قطعی نمی باشد. چون 80% مطالعه دانشجویان در اتاق خودشان انجام می‌شود نه در كتابخانه.

 مكانیكه شما در آن به مطالعه می‌پردازید و هیچ كار دیگری در آن انجام نمی‌دهید، بهترین چیز ممكن در دنیا می باشد. پس از مدتی، مطالعه كردن به رفتاری مناسب با آن محیط ویژه تبدیل میشود. سپس در هرجایی كه در این دنیا قرار بگیرید، فكر می‌كنید باید كار متناسب آن محل را انجام دهید. به این روش توجه كنید:

 هنگامیكه وارد كلاس درس می‌شوید ومی‌نشینید، كارتان را با توجه به حرفهای استاد شروع می‌كنید،. در این جا نگرشها و توجه و رفتارتان به طور خودكار عمل می‌كنند. برای اینكه قبلا آن اتاق با چیزهایی مانند درس و گوش دادن وغیره مرتبط شده است چنانچه موقعیت این مكان ( كلاس درس ) را برای جاهای دیگر هم بوجود بیاورید،‌ در می‌یابید كه در آن مكانها هم آسانتر می‌نشینید و مطالعه می‌كنید.

  قبل از شروع یك تكلیف، زمانی را كه برای پایان دادن به آن انتظار دارید برروی یك صفحه بنویسید. گزارشی از اهداف مورد نظرتان تهیه كنید. این مرحله در كل، زمانی را تلف نمی‌كند. اما می‌تواند بسیار مفید باشد. این مرحله ممكن است فشار خیلی كمی بر روی شما داشته باشد و در نتیجه رفتار مطالعه شما به صورت ثابتی بهبود می‌یابد. صفحه‌ای كه بر روی آن اهدافتان را یادداشت كرده‌اید، بعنوان شاخصی از كارآمدی روش مطالعه تان نگهداری كنید. سعی كنید هر روز هنگام عصر سطح اهدافتان را بطور جزئی افزایش دهید، سعی نكیند كه درجه اهدافتان را به صورت رؤیایی بالا ببرید. فقط اهداف را بافاصله زمانی كم افزایش دهید.

 مطالعه

 

 با انتخاب نمادهای اجتماعی كه به مطالعه مربوط است، توانایی تمركزتان را تقویت كنید. در این رابطه شکل خاصی از لباس مثلا یك كلاه، روسری ، یك مجسمه جدید و یا یك تو‌تم را انتخاب كنید. قبل از اینكه مطالعه را شروع كنید، كلاه را بپوشید یا مجسمه كوچكتان را بر روی میز قرار دهید. این اعمال از دو راه به تمركز شما كمك می كنند.

 اول از همه، علامتی برای اشخاص دیگر است مبنی بر اینكه در حال كاركردن هستید ومحترمانه از آنها می‌خواهید كه مزاحم شما نشوند ( تمركزتان را به هم نزنند ).

 دوم، برگزار كردن این مراسم كوتاه و منظم به شما در انجام دادن كارتان كمك میكند اما به هنگام نامه نوشتن، تخیل كردن و یا پرسه زدن در اطراف،از مجسمه یا كلاهتان استفاده نكنید. استفاده از این روش را فقط به زمان مطالعه اختصاص دهید. اگر جادویتان علاوه بر كتاب با چیزهایی دیگر نیز مرتبط شده بدنبال یك نماد دیگر باشید. باید مواظب باشید كه نمادهایتان به نشانه‌ای برای برانگیختن رؤیا ها تبدیل نشوند .

   اگر حواستان پرت شده است، بایستید و رویتان را از كتابهایتان برگردانید: در حالی كه به كتاب خیره شده ودر مورد قوی‌تر شدن ضعف تان با خود نجوا می كنید. پشت میزتان ننشینید، اگر این كار را بكنید بعد از مدتی مطالعه با رؤیا پردازی و احساس گناه مرتبط خواهد شد و اگر مجبور به تخیل هستید كه همه ما گاهی انجام می دهیم بلند شده و در اتاق قدم بزنید. اتاق را ترك نكنید. فقط بایستد و در حالی كه به تكالیف درسی تان نگاه نمی كنید به تخیل بپردازید. عمل فیزیكی ایستادن، فكر شما را بر روی كارتان متمركز می‌سازد. در این مورد سعی كنید. بزودی متوجه می‌شوید گفتن این جمله به خود كه " من بای بایستم"به شما در متمركز كردن حواستا كمك می‌كند.

 در آخر هر صفحه مكث كنید. و وقتیكه مشغول خواندن هستید، آهسته تا 10 بشمارید. این ایده‌ای است كه زمان مطالعه شما را ممكن است افزایش دهد. اگر هنگام خواندن افكارتان آشفته است و نمی‌توانید تمركز داشته باشید، این كار برای شما سودمند است. اگر در حین مطالعه كسی از شما سؤال كند كه " چقدر خوانده اید " شما تنها به او جواب دهید: " در حدود سی دقیقه ". این روش را به كار ببرید اما به خاطر داشته باشید این راه فقط به عنوان یك راه حل اضطراری برای نداشتن تمركز به كار می‌رود.

 برای شروع مطالعه، زمان معینی را اختصاص دهید. رفتار و عادات معین همیشه در طی روز در زمان مربوط به خودشان رخ می دهند . اگر یك روز خود را مورد بررسی قرار دهید ، در می یابید كه همیشه كارهای معینی را در زمانهای پیش بینی شده ای انجام می دهید . ممكن است كه این مسئله درروزهای مختلف، تغییراتی داشته باشد اما عموما بعضی از رفتارهای شما به صورت عادی دارای وقت بخصوصی می‌باشند. اگر با خودتان رو راست وصادق باشید، در‌‌‌ می یابید كه شروع كردن رفتارهای كنترل شده توسط زمان، كاری نسبتا ساده است. مسئله مورد توجه این است كه اگر بتوانید بطور عادتی مطالعه كنید یا حداقل قسمتی از مطالعه روزانه خود را انجام دهید ،بعدها شروع آن آسانتر خواهد بود . سعی كنید زمان مطالعه را به صورت عادتی در آورید و به آنچه كه قبل از شروع مطالعه انجام می دهید، دقت كنید. این یك روش برای بهتر كردن تمركزتان است .

 مطالعه

  درست قبل از شروع زمان مطالعه ، هیچ كار ناتمامی را شروع نكنید. بسیاری از مردم در مورد كارهایی كه نسبت به انجامشان تعهد دارند و نیمه تمام مانده اند ، فكر می كنند . آنها مجبور هستند كه این كار ها را انجام دهند تا از تعهدی كه دارند، رهائی یابند . فعالیتهای نیمه تمام معمولا بیشتر از كارهای تكمیل شده ، ذهن را مشغول می‌كنند. اگر عقیده مذكور را درباره عادت تخیل كرد بكار ببرید، متوجه خواهید شد كه فعالیت ها و تكالیف ناتمام در مقایسه با آنهایی تمام شده‌اند، بیشتر موجب تخیل ورؤیا پرد ازی می‌گردند. بنابراین وقتیكه می‌دانید به زمان مطالعه كه خودتان آن را انتخاب كرده‌اید، نزدیك می‌شوید ذهنتان را درگیر مسائل پیچیده و بحث‌های طولانی نكنید.

 سعی كنید كه به زمان مخصوص مطالعه عادت كنید وبه اعمالی كه قبل از شروع مطالعه انجام می دهید ، توجه كنید . این راهی برای بالا بردن توانایی تمركز شماست.

  اهداف كوتاه مدت ومنظمی را برای خود در نظر بگیرید. این زمان را به زیر مجموعه‌هایی تقسیم كنید وقتیكه اولین صفحه را تمام كردید، زمان خاصی را برای این كار اختصاص دهید. اگر ریاضی می‌خوانید ، زمانی را برای حل هر مسئله در نظر بگیرید. به عبارت دیگر تكالیف تان را به واحدهای كوچكی تقسیم كنید . برای همه اهداف معین شده زمانی را تعیین كنید . این شیوه توانایی شما را برای مطالعه كردن ، افزایش می دهد بدون اینكه تمركزتان را از دست بدهید.

  از یك دفترچه یادداشت به عنوان یاد یار استفاده كنید. ترفند دیگری كه به شما در با لا بردن تمر كز كمك می كند ، قرار دادن یك مداد و كاغذ در كنار دفتر یادداشت شما است . اگر در هنگام مطالعه ، ذهنتان مشغول مسائلی می شود كه باید آن را انجام دهید آن را در دفترچه یاد داشت كنید در این صورت مطمئن می شوید كه در صورت نگاه كردن به دفترچه متوجه كارهایی كه باید انجام دهید خواهید شد. نگرانی در مورد فراموش كردن كارهایی كه باید انجام دهید، ممكن است موجب اختلال در مطالعه شود.

   قبل از اینكه مطالعه را شروع كنید، استراحت كنید. برای تمركز داشتن از خودتان بپرسید: آیا مطالعه وكار كردن بر روی كتاب، چیزی است كه مرا بترساند؟

 اگر مجبور باشید كه موارد ناخوشایندی را مطالعه كنید و شما می‌دانید كه از خواندن آن مطالب احساس بدی به شما دست می‌دهد، چه عكس العملی نشان می‌دهید ؟ احتمالا مطالعه را متوقف كرده و مشغول خیالبافی می‌شوید ودلایل خوبی برای متوقف كردن مطالعه پیدا می‌كنید. اگر اینگونه عمل كنید می‌توان گفت كه اضطراب یادگیری دارید،تنها راه از بین بردن اضطراب یادگیری، یادگرفتن این مطلب است كه چگونه استراحت كنیم. اگر از لحاظ حسمی و روحی كاملا استراحت كرده باشید، تقریبا غیر ممكن است كه هیچ نگرانی از خواندن به خود راه دهید. كتاب را با آرامش مطالعه كنید نه با هیجان و اضطراب. وقت مطالعه، مطالعه كنید ونگرانی رابرای زمان خودش بگذارید. هردو را در یك زمان انجام ندهید.
برچسب ها : كنترل محیط مطالعه , چگونه درس بخوانیم , شروع مطالعه , میخواهم درس بخوانم ,

Where is the Achilles heel?
یکشنبه 2 مهر 1396 04:53 ق.ظ
Wonderful goods from you, man. I have have in mind your stuff previous to and you're simply too magnificent.
I really like what you've acquired here, certainly like what you are saying and
the way in which by which you say it. You make it enjoyable and you continue to care
for to keep it wise. I cant wait to read much more from you.

This <a href="http://bridgetteweigert.hatenablog.com">Where is the Achilles heel?</a> actually a great web site.
How do you strengthen your Achilles tendon?
جمعه 13 مرداد 1396 03:20 ب.ظ
Aw, this was a really good post. Taking a few minutes
and actual effort to make a good article… but what can I
say… I put things off a whole lot and
don't seem to get anything done.

my page: <a href="http://danyelmckendrick.weebly.com">How do you strengthen your Achilles tendon?</a>
foot pain chart diagnosis
دوشنبه 19 تیر 1396 02:15 ق.ظ
Hi, Neat post. There is an issue together with your web site in web explorer, may test this?
IE nonetheless is the market chief and a large component to people will pass over your
excellent writing because of this problem.

my site; <a href="https://addie5vinson5.tumblr.com/post/140180444095/leg-length-discrepancy-and-shoe-lifts">foot pain chart diagnosis</a>
foot pain at night
پنجشنبه 8 تیر 1396 04:17 ب.ظ
Hello, Neat post. There's a problem together with your website in web explorer, would test this?
IE still is the market leader and a huge part of other people will
pass over your fantastic writing because of this problem.


Also visit my weblog :: <a href="http://dungscroger.wordpress.com/2015/06/27/hammer-toe-repair-procedure">foot pain at night</a>
ankle an foot pain
چهارشنبه 7 تیر 1396 03:53 ب.ظ
Hi, Neat post. There's <a href="https://alyshamirsky.wordpress.com/2015/06/22/what-is-the-treatment-for-hammer-toes">ankle an foot pain</a> issue
with your site in internet explorer, may check this?
IE still is the marketplace leader and a huge component of folks will omit your magnificent writing due
to this problem.
Declan
چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 08:41 ب.ظ
Because the admin of this site is working, no doubt very soon it will be famous, due to its
feature contents.
manicure
یکشنبه 20 فروردین 1396 04:16 ب.ظ
Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital
to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts.
Anyway I will be subscribing to your feeds and even I achievement you
access consistently fast.
manicure
جمعه 11 فروردین 1396 02:26 ب.ظ
Nice response in return of this matter with genuine arguments and telling all on the topic of that.
فرناز هوشمند
جمعه 20 دی 1392 04:13 ب.ظ
عالی بود آقای افشار.
ممنون.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آخرین مطالب
» كنترل محیط مطالعه ( جمعه 20 دی 1392 )
» روشهای اورژانسی پیشگیری از بارداری ( جمعه 20 دی 1392 )
» ساخت سایت، مناسب در تلفن های همراه ( جمعه 20 مرداد 1391 )
» مجوزهای دسترسی در لینوکس ( جمعه 20 مرداد 1391 )
» انتقال خودکار فایل ها از لینوکس به ویندوز ( جمعه 20 مرداد 1391 )
» آشنایی با زبان برنامه نویسی Python ( جمعه 20 مرداد 1391 )
» شرایط لازم برای دریافت مدرک CCNA ( جمعه 20 مرداد 1391 )
» ICDL چیست ؟ ( جمعه 20 مرداد 1391 )
» SVCHOST.EXE چیست ؟ ( جمعه 20 مرداد 1391 )
» ساده ترین روش ساخت کتاب الکترونیکی ( جمعه 20 مرداد 1391 )
» فروشگاه اینترنتی چیست؟ ( جمعه 20 مرداد 1391 )
» استراتژی آسان رفع مشکلات شبکه ( جمعه 20 مرداد 1391 )
» آشنایی با زیر ساخت اینترنت ( جمعه 20 مرداد 1391 )
» دو شاخص مهم شبکه، پهنای باند و میزان تاخیر ( جمعه 20 مرداد 1391 )
» ماهیت امنیت در شبکه ( جمعه 20 مرداد 1391 )